سیستم‌های فردشمار حدود دو دهه است که در دنیا مورد استقبال قرار گرفته است. در طول این سال‌ها با توجه به نیاز، فناور‌ی مربوط به شمارنده‌ها به تدریج تکمیل‌تر، بروز‌تر و دقیق‌تر شده‌اند. هر نسل جدید در این فرآیند، سعی در برطرف کردن نواقص نسخه قبل خود را داشته است. تجمع تدریجی دانش در طول این سال‌ها موجب شده است که مدیران کسب‌و کارها بتوانند، داده‌های ترافیکی دقیقی در اختیار داشته ‌باشند. در ادامه تاریخچه تحول سیستم‌های فردشمار بیان شده است.

نگاهی به تاریخچه دستگاه‌های فردشمار

در این نوع سیستم‌های فردشمار، که در ورودی درب‌های فروشگاه نصب می‌شود، دستگاه دارای یک فرستنده و یک گیرنده است که پرتو افقی مادون قرمز می‌تابد. هر زمان که این پرتو شکسته شود، افراد را شمارش می‌کند. این ساده‌ترین روش برای شمارش افراد است. اما خطاهای عمده‌ای دارد:

  • قادر به تفکیک ورود و خروج افراد نیست
  • توانایی تشخیص همزمان وارد شدن چندنفر با هم را ندارد
  • اگر فردی در ورودی فروشگاه منصرف شود، دوبار به‌خطا شمارش می‌شود
  • اگر فردی در نزدیک درب فروشگاه قدم بزند، با هر بار شکسته شدن پرتو، شمارش نیز به صورت کاذب اتفاق خواهد افتاد.

دستگاه فردشمار مبتنی بر تکنولوژی مادون قرمز

این دستگاه با استفاده از سیستم‌های تصویربرداری حرارتی که در بالای ورودی فروشگاه نصب می‌شود، کار می‌کنند. هر جسمی که دمای آن با محیط پیرامون ورودی فروشگاه متفاوت باشد را تشخیص می‌دهدو شمارش انجام می‌گیرد. این دستگاه در شرایط تغییرات آب ‌و هوایی، دقت لازم را ندارد.

دستگاه فردشمار مبتنی بر سنسور حرارتی

این دستگاه از یک دوربین فیلم‌برداری استفاده می‌کند و با تشخیص حرکت افراد، می‌تواند تعداد افراد ورودی و خروجی را بشمارد. از مزایای این دستگاه، می‌توان به زاویه دید نسبتا وسیع (90 درجه) اشاره کرد که برای شمارش افراد در یک منطقه وسیع، مناسب است. اما برای شمارش نیاز است میزان نور محیط کافی باشد و پس‌زمینه یکنواخت داشته باشد. به همین علت، نمی‌توانند در نور ضعیف، سایه‌های ناشی از نور کناری یا پس‌زمینه‌های غیریکنواخت به‌طور موثر کار کنند.

فردشمار دوبعدی ( استفاده از یک دوربین ویدئویی)

به عنوان مثال، اگر جسم و پس‌زمینه رنگ مشابهی داشته باشند، تشخیص چنین جسمی برای سنسور دشوار خواهد بود. علاوه بر آن، استفاده از این دوربین‌ها فقط در فواصل کوتاه (1- 2 متری از سنسور) دارای نتایج مطلوب است. همچنین زاویه دید سنسور نسبتا باریک (45-60 درجه) است. لذا، منطقه نظارت موثر برای این روش بیشتر از 4 مترمربع نیست!

فردشمار سه‌بعدی ( استفاده از دو دوربین ویدئویی)

در این سیستم سعی شده است که نواقص فردشمار دو بعدی مرتفع گردد. در طراحی فردشمار سه‌بعدی از دو دوربین استفاده شده است. داشتن دو دوربین مجزا به شما این امکان را می دهد که عمق صحنه را ببینید و اجسام صاف مانند سایه ها را فیلتر کنید. با وجود اینکه قدم بسیار موثری را برای کاهش خطای برداشتند، اما برخی از معایب آن همچنان پابرجاست. اگر کنتراست بین تصاویر دو دوربین وجود نداشته باشد، الگوریتم‌های تشخیص نمی‌توانند کارآمد باشند.

یکی از امیدوارکننده‌ترین فناوری‌هایی که داده‌های ترافیک ورودی را با دقت بالا در اختیار شما قرار می‌دهد، استفاده از تکنولوژی رادار است. این فناوری سال‌هاست که برای ردیابی اشیاء مختلف مانند هواپیما و کشتی استفاده می‌شود. اما در سال 2018 نوع صنعتی آن با نام سنسور mmWave در اختیار عموم قرار گرفت. این سنسور دارای امواج فرکانسی با پایش 60 گیگاهرتز است، که امکان ردیابی اشیاء با دقت 5 میلیمتر را دارد.

فردشمار WaveCount، به دلیل تشخیص قوی اجسام متحرک، با نسل‌های گذشته توضیح داده شده در بالا، متفاوت است. سنسور رادار فردشمار WaveCount، امواج رادیویی را ساطع می کند و سیگنال بازتاب شده از اجسام را می‌گیرد. تنظیم خطوط متعدد فرضی، این امکان را می‌دهد که تعداد بازدیدکنندگان،  با کمترین میزان خطا شمارش شود. همچنین، فردشمار ویوکانت در شرایطی که نور محیط کافی نیست یا ضعیف است (مه، دود، گرد و غبار و غیره)، از دقت آن کاسته نمی‌شود. علاوه برآن نیز، دارای زاویه دید بسیار گسترده‌تری (120 درجه) است، لذا منطقه نظارت موثر برای این روش بیش از 100 مترمربع می‌باشد!

تیم ما در سال 2018،  محصول فردشمار ویوکانت (WaveCount) را توسعه داد، تا علاوه بر رفع نواقص دستگاه‌ فردشمار نسل‌های گذشته، داده‌های دقیقی در اختیارتان قرار دهد و نسبت به داده‌های استخراج شده، مسئولیت‌پذیری داشته باشد. تیم فنی ویوکانت همواره آماده پشتیبانی به هرگونه سوالات و ابهامات مشتریان خود است.

فردشمار ویوکانت (استفاده تکنولوژی رادار - سنسور mmWave )

ویوکانت به شما سرویسی ارائه می‌دهد که با استفاده از آن تعداد افراد بازدیدکننده از کسب‌وکار خود را به‌دقت بشمارید.

سرویس فردشمار، ارتقاء کسب‌وکار

< خرید ویوکانت

وبلاگ ما

چرا بشماریم؟

فضای شدید رقابتی، هزینه‌های عملیاتی زنجیره تامین و تقاضای بازار به طور مداوم در حال تغییر است. بنابراین لازم است که کسب و کارها تصمیمات دقیق و آگاهانه‌ای برای تضمین موفقیت خود بگیرند ...

< ادامه
تمامی مقالات

چرا مراکز خرید به فردشمار نیازمندند؟

صاحبان مال‌های تجاری، برای کنترل و رصد کردن مال‌های تجاری خود نیاز به یک معیار قابل اندازه‌گیری دارند. از آنجایی که ترافیک ورودی بازدیدکنندگان حیات کسب‌و کار یک مرکز تجاری است، ...

< ادامه