حدود پنجاه سال پیش، اولین فروشگاه جین‌وست در شهر پِرت استرالیا تأسیس شد و تنها پانزده سال بعد جین‌وست توانست تأسیس صدمین شعبه خود را در استرالیا جشن بگیرد. امروزه جین‌وست با بیش از 3000 شعبه در سراسر جهان یکی از بزرگ‌ترین فروشگاه‌های زنجیره‌ای پوشاک و یکی از محبوب‌ترین برندهای فست‌‌فشن و لباس روزمره در جهان به شمار می‌آید. این برند استرالیایی برای اولین بار توسط شرکت آوا‌کتان به ایران وارد و عرضه شد و امروزه با بیش از 40 شعبه و نزدیک به 60 هزار مترمربع فضای تجاری در سراسر کشور، جزء بزرگ‌ترین فروشگاه زنجیره‌ای پوشاک و مد در کشور به شمار می‌آید.

با افزایش تعداد شعبه‌های فروشگاه‌ها، نظارت بر عملکرد مدیر هر فروشگاه کار بسیار دشواری است. پاسخ مدیران هر شعبه در مقابل فروش کم، اغلب "کاهش تعداد بازدید کنندگان" بیان می‌شد که قابل اثبات نیست! لذا با تصمیم مدیر فنی، معیار دیگری برای مقایسه هر فروشگاه تخصیص یافت. با تعریف نرخ تبدیل فروش برای هر فروشگاه،  معیار سنجش دقیق‌تر شد. در واقع نرخ تبدیل، درصد تعداد فروش را نسبت به آمار بازدیدکنندگان فروشگاه بیان می‌کند. لذا نیاز به فردشمار در اینجا شکل گرفت. ابتدا این نیاز با خرید از خارج تامین شد. اما همچنان  مشکل به قوت خود باقی ماند، زیرا داده‌های ترافیک ورودی دارای خطا بودند و شرکت مبدا هیچ پشتیبانی فنی را در قبال داده‌های غیردقیق نداشت. مدیر فنی شرکت جین‌وست به دنبال فردشماری بود که اولا داده‌های دقیق را در اختیار آنها قرار دهد و ثانیا مسئولیت‌ هرگونه داده استخراج شده را بپذیرد.

راه‌ حل

قدم اول، استفاده از سرویس فردشمار ویوکانت برای چند فروشگاه به مدت یک‌ماه.
قدم دوم، خرید سالانه سرویس ویوکانت برای تمامی فروشگا‌های جین‌وست در سراسر کشور.

نتایج استفاده از ویوکانت

درباره مشتری

چالش مشتری

  • تعریف پارامترهای کلیدی عملکرد و استناد به داده‌های دقیق آن برای مقایسه بین فروشگاه‌ها.
  • ایجاد معیار صحیح برای پاداش مدیران هر شعب و کارکنان فروشگاه‌ها و ایجاد انگیزه در آن‌ها.
  • نظارت بر اثربخشی هر یک از تبلیغات و آنالیز رفتار مشتری.
  • یافتن پائین‌ترین نرخ تبدیل در بین فروشگاه‌ها، چرایی وقوع آن و نظارت بر میزان اثربخشی هر تغییری که برای بهبودی در آن فروشگاه ایجاد شده.
  • بهینه‌سازی تعداد کارکنان هر فروشگاه با توجه به ترافیک ساعتی و روزانه.

هر کدام از پارامترهای ذکر شده، در نهایتا موجب بهبود عملکرد و افزایش سودآوری در سطح کل شده است.