رقبای شما چه دانشی در اختیار دارند که شما از آن بی اطلاع هستید؟

بسیاری از خرده فروشان بزرگ معیار منطقی و صحیحی برای مقایسه ندارند. تنها میزان فروش یک فروشگاه، پارامتر کلیدی برای مقایسه آن‌ها است. اگر شما صاحب یک فروشگاه هستید و قصد تصمیم استراتژیک برای تغییر در فروش دارید، نیاز دارید از زاویه دیگری به موضوع نگاه کنید.
این که شما چه مقدار فروش داشته‌اید اطلاعات خوبی است، اما برای تصمیم‌گیری‌های استراتژیک باید بدانید که چند درصد مشتریانی که از فروشگاه شما بازدید کرده‌اند موفق به خرید شده‌اند. به عبارت دیگر نرخ تبدیل را محاسبه کنید.

بنابراین در نگاه اول، شاید دستگاه فردشمار ضرورتی نداشته باشد، اما برای تصمیم‌گیری‌های مدیریتی نیاز دارید که ترافیک ورودی بازدیدکنندگان خود را رصد و کنترل کنید. زیرا زمانی شما می‌توانید یک مشکل را برطرف کنید که منشا آن را بدرستی بدانید. با اضافه کردن سرویس فردشمار ویوکانت به فروشگاه‌های خود، شما درک دقیقی از سه پارامتر کلیدی دارید که تصمیم‌سازی را برای شما تسهیل خواهد کرد:

  • می‌توانید بفهمید که چند درصد مشتریانی که از فروشگاه شما بازدید کرده‌اند، موفق به خرید شده‌اند.
  • اثر بخشی هر یک از فعالیت‌های تبلیغاتی خود را به درستی پایش کنید.
  • کم‌هزینه‌ترین راه برای استقرار پرسنل را بیابید و با بهینه‌سازی کارکنان فروشگاه، خدمات بهتری به مشتریان ارائه دهید.
  • با توجه به داده‌های گذشته خود، آینده‌نگری صحیحی نسبت برنامه‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت خود داشته باشید.

تکنولوژی و هوشمندسازی به سرعت درحال گسترش و پیشرفت در همه حوزه‌ها است. بنابراین، برای رشد و افزایش توانایی رقابت، ملزم به استفاده از آن‌ها هستید. لذا کسانی که سرویس فردشمار را باور دارند و از آن برای تعریف (KPI) و اصلاح حوزه‌های درون کسب‌وکار خود استفاده می‌کنند، در بین همتایان خود موفق‌تر هستند. برای دستیابی به درک صحیح استراتژی‌های فروش، چرایی وقوع برخی مشکلات و نحوه پاسخگویی به آنها، نیاز است چهار مزیت مهم فردشمار را با دقت بیشتری بررسی کنیم.

نرخ تبدیل فروش برابر است با تعداد کل فروش به تعداد ترافیک ورودی بازدیدکنندگان که عموما بصورت درصد بیان می‌شود. دستیابی به این عدد، بدون داشتن داده‌های دقیق ترافیک ورودی، امکان پذیر نیست.
پاسخ بسیاری از افرادی که تازه با سرویس فردشمار آشنا شده‌اند این است که "برای ما مهم‌ترین پارامتر میزان فروش است و اطلاعات مربوط به مشتریانی که به فروشگاه آمده اند و خرید نداشته‌اند هیچ ارزشی برای ما ندارد". اما سوال اصلی اینجاست! اگر شما به بهبود و ارتقاء فکر می‌کنید، تنها اطلاعات فروش نمی‌تواند کمکی به ارتقاء شما کند. شما تنها زمانی می‌توانید بهبود در بیزنس خود ایجاد کنید که درصد مشتریانی که از فروشگاه‌های شما خرید می‌کنند را بهبود دهید. زیرا تعداد مشتریان شما در طول روزهای هفته، ماه و حتی سال متفاوت است.

نرخ تبدیل فروش

امروزه بسیاری از فروشگا‌ه‌ها و شعبات زنجیره‌ای برای ترغیب مشتری به خرید، روش‌های تبلیغاتی مختلفی را اجرا می‌کنند. اما، معیار منطقی برای پایش آن وجود ندارد. متاسفانه باورهای نادرستی هم‌چون "تبلیغات قابل نظارت نیست" یا "تنها میزان فروش معیار واقعی است" وجود دارد. اغلب اوقات اگر فروش بیش از انتظار باشد، با خوشحالی آن روش تبلیغاتی را موثر می‌نامند!
اما تبلیغات مستقیما بر فروش تا‌ثیر نمی‌گذارد بلکه هر تبلیغی موجب ترغیب مشتری به بازدید می‌شود. اثر جانبی افزایش ترافیک ورودی است که تعدا فروش شما را بالا نشان‌ می‌دهد. لذا، اثربخشی یک تبلیغ را با معیار نرخ تبدیل فروش محاسبه می‌کنند.
به عنوان مثال، ممکن است یک روش بازاریابی در هدایت ترافیک ورودی به فروشگاه بسیار موفق باشد، اما نرخ تبدیل فروش موفقی نداشته باشد. بنابراین آن روش برای افزایش فروش موثر واقع نشده است. اگر بخواهیم دقیق‌تر بیان کنیم، هنرِ یک روش تبلیغاتی آن است که درصد بیشتری از ترافیک ورودی مشتریان، خرید خود را نهایی کنند. بنابراین، حلقه گمشده این هنر، داده‌های مربوط به ترافیک ورودی است.
تبلیغات به عنوان ابزار اصلی برای هدایت مشتریان به فروشگاه‌ها در نظر گرفته می‌شود، لذا مدیرانی که برای تبلیغات پول می‌پردازند، اما در اندازه‌گیری داده‌های ترافیک ورودی ناکام هستند، تصمیمات استراتژیک پرهزینه‌ای می‌گیرند بدون اینکه قادر به ارزیابی کامل آنها باشند.

پایش منطقی تبلیغات

بزرگ‌ترین هزینه برای اکثر فروشگاه‌های بزرگ، نیروی کار است. لذا مدیریت آن امری اجتناب ناپذیر است. کاهش تعداد پرسنل، منجر به افزایش سود شما نخواهد شد، کما اینکه تاثیر معکوس خواهد گذاشت. برای استقرار موثر کارکنان، مدیران باید بینش عمیقی از رابطه بین تعداد کارکنان با نرخ تبدیل فروش داشته باشند. بدین منظور که، چه ساعاتی از روز، چه روزهایی از هفته، نیاز به افزایش یا کاهش تعداد کارکنان داریم. داده‌های ترافیک ورودی تنها تعداد ایده‌آل کارکنان را نشان نمی دهد، بلکه معیار صحیحی برای تشویق و پاداش عملکرد کارکنان محسوب می‌شود. با به اشتراک گذاشتن این نحوه ارزیابی ارزشمند، می‌توان انگیزه کارکنان را افزایش داد تا در تعامل موثرتر با مشتریان ابتکار عمل را به دست بگیرند.

مدیریت صحیح کارکنان برای برآورده کردن تقاضا

مدیران همواره در سر دوراهی‌ها و تصمیم‌گیری‌ها قرار دارند. مدیر موفق، فردی است که بتواند تصمیم‌گیری صحیحی داشته باشد. برای تصمیم‌‌گیری صحیح نیاز است که شما معیار منطقی و قابل سنجشی را برای رخدادهای کیفی اطرافتان لحاظ کنید. هنگامی که داده‌ها به‌صورت کمّی در اختیار شما باشند، قابل مقایسه شدن هستند. لذا، زمانی که شما تاریخچه یک رخداد را بصورت کمّی در اختیار داشته باشید، برای آینده بهتر می‌توانید برنامه‌ریزی کنید. هوشمندانه‌ترین گام برای کمّی کردن رخدادها، استفاده از فردشمار ویوکانت است.

آینده‌‎نگری در تصمیمات

ویوکانت به شما سرویسی ارائه می‌دهد که با استفاده از آن تعداد افراد بازدیدکننده از کسب‌وکار خود را به‌دقت بشمارید.

سرویس فردشمار، ارتقاء کسب‌وکار

< خرید ویوکانت

وبلاگ ما

تمامی مقالات

بیشترین بهره‌مندی از داده‌های مشتریان

برکسی پوشیده نیست که در سال‌های اخیر بسترها‌ی فروش اینترنتی بر اثر پاندمی کرونا بشدت افزایش یافته است و تهدیدی برای فروشگاه‌ها شده است. اما تجربه نشان داده است که مشتریان ...

< ادامه

تاریخچه دستگاه فردشمار

سیستم‌های فردشمار حدود دو دهه است که در دنیا مورد استقبال قرار گرفته است. در طول این سال‌ها با توجه به نیاز، فناور‌ی مربوط به شمارنده‌ها به تدریج تکمیل‌تر، بروز‌تر و دقیق‌تر شده‌اند ...

< ادامه